Jeżeli chcesz własnymi siłami i przy niewielkim nakładzie pieniędzy odświeżyć swoje mieszkanie, to idealnym rozwiązaniem jest tapetowanie. Długo nieobecne i przez jakiś czas uznawane nawet za kiczowate tapety wracają do naszych mieszkań.
Na korzyść tapet przemawiają niska cena, szybkość oraz łatwość położenia. Nie musimy zatrudniać fachowców aby odświeżyć i ożywić nasze wnętrze. Tapety są świetnym rozwiązaniem, jeżeli jesteśmy już znudzeni wyglądem naszego mieszkania. Nawet wytapetowanie jednej ściany w pokoju dziennym odmieni jego wygląd. Zalał nas sąsiad i na ścianach pojawiły się nieestetyczne zacieki? Wystarczy kilka rolet tapety i nie tylko odświeżymy mieszkanie, ale także je ożywimy. Wybór jest aktualnie ogromny – od tradycyjnych kolorów po fantazyjne wzory.
Jeżeli wybraliśmy już kolor i wzór tapety, to musimy przejść do obliczeń – ile rolek będziemy potrzebowali do wytapetowania pomieszczenia. Powinniśmy obliczyć powierzchnię ścian, mnożąc sumę ich długości przez wysokość pomieszczenia. Wynik dzielimy przez liczbę metrów kwadratowych tapety w rolce (5,3 mkw.). W sklepie najlepiej kupić rolkę lub dwie więcej niż wynika z naszych obliczeń. Mogą się przydać na wypadek poprawek lub nieprzewidzianej wpadki podczas klejenia.
Jeżeli jesteśmy już zaopatrzeni w tapetę, to musimy jeszcze dokupić resztę narzędzi które będą nam potrzebne do pracy: pędzel do nakładania kleju, nóż do tapet, szczotka do tapetowania, gumowy wałek oraz specjalny klej do tapet. Jesteśmy już gotowi do dzieła, jednak zanim zaczniemy tapetować, to musimy przygotować odpowiednio ściany. Musimy je dokładnie oczyścić z pozostałości starych farb lub tapet oraz zadbać aby było suche. Ewentualne dziury i pęknięcia powinniśmy zaszpachlować. Przed tapetowaniem trzeba także odkręcić wszystkie kontakty, gniazdka, oraz wyciągnąć gwoździe i wkręty.
Wyróżniamy dwie podstawowe metody nakładania tapet: smarowanie tapety klejem, a następnie nakładanie na ścianę oraz układanie tapet na podłoża pomalowane klejem. Pierwszą metodę stosujemy przy tapetach papierowych, tekstylnych, winylowych i jedwabnych. Druga sprawdza się przy układaniu tapet na podkładzie fizelinowym.
Niestety tapetowanie to nie taka prosta rzecz jak się wydaje. Bardzo dobry artykuł, na pewno pomocny dla osób które planują remont.