Posted by on 11.05.2015 in Kolory, Porady, Technika | 0 comments

Wiadomo, że kolory mają na nas wpływ, a zwykła biel może się szybko znudzić. Wiosna to czas zmian, może więc warto także sięgnąć po pędzel i wprowadzić w swoje przestrzenie nieco barw? Podpowiemy jak się za to zabrać.

Przede wszystkim plan

Pomalowanie swoich ścian na kolorowo może być świetnym pomysłem, ale trzeba to dobrze zaplanować, ponieważ zły dobór barw, zbyt ciemne odcienie i mieszanie nie pasujących do siebie kolorów mogą nie przynieść dobrych rezultatów. Przede wszystkim rozejrzyjmy się po pokoju, który chcielibyśmy przemalować. Jakiego koloru jest większość naszych dodatków i sprzętów? Czy meble mają neutralną barwę? Powinniśmy dopasować kolory do siebie – dobrze jest nie mieszać jaskrawych barw, a używać barw z jednej palety lub na przykład jedynie pastelowych. Oczywiście zależy to także od naszego gustu. Zastanówmy się także czy chcemy przemalować wszystkie ściany – czasami wystarczy pomalować jedną ścianę lub dwie naprzeciwko siebie, żeby uzyskać ładny efekt. Możemy też pomyśleć o pasach i innych podziałach i pomalować dwie czy więcej części jednej ściany na różne odcienie tego samego koloru.

Jak wybrać odpowiednią barwę?

Musimy być ostrożni i przejrzeć wiele katalogów z palet. Niektóre farby nie będą wyglądały na ścianie tak samo, jak na papierze. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na to, by próbować różnych kolorów, aż znajdziemy ten odpowiedni. Możemy skorzystać z programów komputerowych, żeby przy wykorzystaniu maski wizualnie sprawdzić czy dany kolor będzie pasował do naszego wnętrza. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego odcienia lub nie wiemy dokładnie jaką barwę chcemy uzyskać dobrym rozwiązaniem jest zakupienie białej farby i barwników do farb. Dzięki temu, że będziemy mieć kontrolę nad mieszaniem pokrycia uzyskamy pożądany efekt albo zmienimy go w trakcie całej zabawy poprzez dodanie większej ilości farby albo barwnika, co pozwoli nam albo rozjaśnić odcień albo pociemnić.

Alternatywa

Jeśli nie jesteśmy przekonani do radykalnych zmian możemy także odmienić wygląd ściany poprzez wykorzystanie specjalnych szablonów. Po nałożeniu ich na powierzchnię malujemy puste miejsca i uzyskujemy wybrany wzór. Takie wprowadzenie odrobiny koloru może być bardzo efektowne.

kolory malowanie ściany