Posted by on 16.11.2014 in Kolory, Rodzaje farb | 0 comments

Tym razem chcielibyśmy napisać o tym, jak wybrać farby do pokoju dziecka, gdyż wielu rodzicom sprawia to trudności. Zastanówmy się najpierw wspólnie nad właściwościami takich farb. Pierwszą cechą, jaka powinna się rzucić w oczy rodzica jest bezpieczeństwo farby, czyli nie może ona być drażniąca, czy toksyczna. Warto też zainteresować się farbami hipoalergicznymi, czyli takimi, które nie uczulą dziecka. Obok tego, farba do pokoju dziecięcego powinna być wytrzymała – odporna na ścieranie i zmywalna – nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią mylić ściany z kartkami papieru, tworząc tym samym istne dzieła sztuki.

Kiedy już zapoznamy się z tymi właściwościami, możemy zająć się wyborem kolorów, co uzależnione jest z kolei od wieku dziecka i jego upodobań. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na przykład przedszkolak (w przypadku starszego dziecka jest to wręcz obowiązkowe), pomógł w wyborze koloru – przecież to on będzie w nim spędzał dużo czasu. Dla najmłodszych, najlepszym rozwiązaniem okażą się kolory pastelowe, wesołe, nie odbiegające zbytnio od tych, jakie spotkać można na ścianach w innych pomieszczeniach. Zdecydowanie odradza się słodki róż, czy cukierkowy błękit – w takich kolorach dziecko może czuć się niespokojne. Dla urozmaicenia ścian, warto wybrać szablony malarskie, które sprawią, że pokój zyska indywidualny charakter. Jeśli na przykład dziecko uwielbia przygody „Tomka i Przyjaciół”, postarajmy się o szablony z bohaterami z tej kreskówki, jeśli uwielbia chodzić do ZOO, najlepsze będą motywy ze zwierzętami.

Ciekawe rozwiązania powstają również, jeśli zaopatrzymy się w dekoracyjne wałki malarskie, które posiadają różne wzory. Wystarczy inny kolor farby i mogą powstać naprawdę ciekawe efekty, które sprawdzą się w pokoju nieco starszego dziecka.

Im dziecko większe, tym jego upodobania kolorystyczne będą się zmieniały. Przyjdzie pewnie i taki czas, w którym wymyśli ono kolor, o którym rodzicom nawet się nie śniło. Co wtedy? Ulegać, czy nie?