Posted by on 25.12.2015 in Narzędzia, Porady | 0 comments

Kompresor to uniwersalne urządzenie, przydatne w każdym większym gospodarstwie domowym. Świetnie sprawdzają się do podpompowania kół w samochodzie i są niezwykle pomocne przykładowo podczas malowania płotu czy prac remontowych. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie i jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Na początku warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie są kompresory. To maszyny energetyczne, które podwyższają ciśnienie gazu lub wymuszają jego sprawny przepływ. Kompresory znajdują szerokie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w przemyśle.

Do czego będzie mi potrzebny kompresor?

Jeśli kompresor będzie ci potrzebny przede wszystkim do drobnych prac domowych, optymalnym rozwiązaniem będzie ciśnieniowy zestaw przenośny o napędzie elektrycznym.

Do pompowania kół w samochodzie, malowania narzędzi czy elementów wyposażenia ogrodu może przydać się już kompresor olejowy o właściwie dobranej pojemności zbiornika, ciśnieniu roboczym oraz mocy. Parametry te będą odpowiednio wyższe w przypadku urządzeń wykorzystywanych do bardziej zaawansowanych zadań.

Parametry kompresora olejowego

Jeśli nosimy się z zamiarem zakupu kompresora olejowego, zwróćmy uwagę na dane techniczne urządzenia. Wśród najważniejszych parametrów wymienia się między innymi ciśnienie pracy, wydajność oraz optymalną pojemność zbiornika.

Kompresory stacjonarne i przenośne

Przed podjęciem decyzji o zakupie musimy też zastanowić się, czy zależy nam na urządzeniu stacjonarnym czy mobilnym.

Teoretycznie kompresory przenośne mogą być szerzej wykorzystywane, o czym możemy przekonać się podczas budowy domu, aranżacji ogrodu czy remontu.

Co bardzo istotne, jeśli jednym z naszych kryteriów wyboru jest uniwersalny charakter kompresora zweryfikujmy, czy dany model może współpracować również z innymi urządzeniami – niekiedy przy kompresorach o niższych parametrach nie jest to możliwe.