Jakich produktów byśmy nie używali, malowanie ścian zawsze odświeża nasze wnętrza i nadaje im nowego życia. Wyjątkowy efekt osiągamy, zwłaszcza wtedy, gdy używamy produktów sprawdzonych, dobrych i przystosowanych do malowania po danym podłożu.
Ostatnio hitem na rynku stały się farby strukturalne, które dzięki swojej nietypowej konsystencji i formie działania nadają ścianom delikatny, dekoracyjny wymiar.
W jaki sposób działają farby strukturalne?
Podstawową zaletą farb strukturalnych jest ich nietypowa formuła. Można nimi malować zarówno powierzchnie betonowe, jak i tradycyjne tynki oraz płyty drewnopochodne oraz ściany gipsowo-kartonowe.
Wcale nie potrzeba wielkich zabiegów by podłoże które pokryjemy farbą było gotowe do podjęcia pracy.
Tradycyjnie większe utrudnienie będziemy mieli ze ścianami starszymi. Je musimy najpierw oczyścić z kurzu, wszelkich zabrudzeń oraz tłuszczu. Niezastąpiony w tej kwestii jest po prostu płyn do naczyń.
Jeśli nasze ściany są pokryte poważniejszymi zabrudzeniami najlepiej przemyć je wodą z domieszką amoniaku.
Dopiero po wyschnięciu ściany możemy pomyśleć o preparacie gruntującym lub innych farbach podkładowych.
Co dają nam farby podkładowe? Przede wszystkim pozwalają uzyskać jednolitą fakturę ściany oraz mocno trzymają farbę bezpośrednio przy ścianie.
Spójna struktura farby ze ścianą to bowiem podstawa dobrego malowania.
Farby strukturalne dopasowują się do każdego podłoża. Nie ma zatem obawy, że będzie wyglądała źle na krzywej ścianie lub popękanym tynku, wręcz przeciwnie. Idealnie się do niej wpasuje i zamaskuje wszelkie niedoskonałości.
Malowanie ścian farbami strukturalnymi odbywa się za pomocą różnych przedmiotów, które możemy kupić np. w marketach budowlanych. Właściwie wszystko zależy tylko od tego jaki wzór na ścianie chcemy uzyskać. Równie dobrze możemy zatem pomalować ścianę przy pomocy szczotki, gąbki, lub wałka, ale nie bez kozery będzie również pace zębate.