Posted by on 19.12.2015 in Porady | 0 comments

Bardzo często po zakończeniu prac malarskich okazuje się, że zostało nam jeszcze sporo farby. I pojawia się pytanie – co z nią zrobić? Wyrzucić, przechowywać, a może wykorzystać w ciekawy sposób w aranżacji wnętrza? Podpowiadamy jak poradzić sobie z pozostałościami farby po malowaniu ścian.

W trakcie malowania z reguły rzadko się zdarza, że brakuje nam farby. Większość z nas kupuje „na zapas” i gdy na wykańczaną powierzchnię nałożymy już należytą ilość produktu, zostajemy z wiaderkiem pełnym np. w 1/3. Co w takim przypadku zrobić?

Utylizacja

Jeśli jednoznacznie stwierdzimy, że produkt już nam do niczego się nie przyda i z pewnością chcemy się go pozbyć, absolutnie nie należy wylewać farby do zlewu. Częściowo pełnych wiaderek oraz puszek nie można również wyrzucać z normalnymi odpadkami. W takim przypadku konieczne jest udanie się do regionalnego punktu selekcji odpadów, gdzie pracownicy wskażą nam miejsce, w którym składowane są takie odpady.

Zanim jednak wyrzucimy produkty, warto zapytać znajomych lub członków rodziny, czy ktoś z nich nie chciałby wykorzystać w ciekawy sposób niewielkiej ilości farby w aranżacji swojego mieszkania. Takie rozwiązanie będzie z pewnością bardziej przyjazne dla środowiska.

Przechowywanie

Natomiast jeśli stwierdzimy, ze posiadany preparat może nam się jeszcze kiedyś przydać, możemy go przechowywać. Jeśli puszka lub wiaderko, w których zakupiliśmy farbę są w dobrym stanie, możemy po prostu zamknąć szczelnie wieczko i tak przechowywać preparat. Doskonale w tej roli sprawdzą się także szklane słoiki. Należy jednak pamiętać, że preparat powinien być przechowywany w suchym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż +30 stopni i nie niższej niż +5 stopni.

Dekoracja

Zanim jednak odłożymy puszkę z farbą na półkę, warto zastanowić się jak ciekawie można ją wykorzystać w aranżacji wnętrza. Jeśli dysponujemy kolorową farbą możemy z pomocą szablonów do malowania wykonać np. ciekawe aplikacje w pomieszczeniach, gdzie ściany pomalowane są np. na biało. Za pomocą farby do ścian można także pomalować np. szklane słoiki czy kamionkowe doniczki – w ten sposób uzyskamy niepowtarzalne dekoracje. Należy tylko pamiętać, aby nie myć ich w zmywarce.