Malowanie bez wody – brzmi dziwnie ale to podstawa malowania proszkowego. Zanim przejdziemy do krótkiego wyjaśnienia samego procesu, zwróćmy uwagę że jest to niezawodna, czysta i szybka metoda dokładnego pokrycia metalu. Kiedyś dostępna tylko w zakładach lakierniczych, teraz także pod naszymi strzechami.
Zasada działania
Nie jest wbrew pozorom zbyt skomplikowana. Cząstki farb zostają naelektryzowane za pomocą pistoletu i nałożone na przewodzącą, metalową powierzchnię. Ładunek i nałożenie następuje za sprawą natrysku elektrokinetycznego czyli triboelektryzacji (tzw. „tribo”) lub elektrostatycznego (zwanego „koroną”). Trzymająca się powierzchni farba następnie utwardzana jest za pomocą ciepła, tworząc mocną i odporną powłokę. Patrząc na to z boku, mamy do czynienia z najzwyklejszym nałożeniem farby pistoletem i następne jej utrwalenie.
Zastosowania i zalety
Pokrycie za pomocą farby proszkowej jest dokładne i równomierne, nie powoduje także nierówności, pod warunkiem że zostaną nałożone na starannie wyczyszczone powierzchnie. Są szeroko stosowane ze względu na swoją odporność mechaniczną i chemiczną, a także prostotę w obsłudze. Schnięcie, a raczej „pieczenie” jest szybkie i jest bardzo efektywne. Dodatkowo ze względu na zastosowanie żywic i sposób nakładania są bezpieczne dla środowiska i najbliższego otoczenia.
Rodzaje
Bez zagłębiania się we właściwości chemiczne, ze względu na zastosowane składniki mówimy o farbach epoksydowych, poliestrowych oraz o hybrydach powyższych. Każda z nich ma odmienne zastosowanie, więc przed wyborem dostosuj rodzaj do elementu który chcesz pokryć. Ogólnie rzecz ujmując wersje poliestrowe nadają się do zastosowań zewnętrznych, a epoksydowe i hybrydowe do wnętrz. Jednak mają swoje niuanse, dlatego warto uważnie czytać opakowania lub zapytać pracownika marketu. Dodatkowo w ofercie znajdują się także farby które kryją ciekawe walory dekoracyjne. Metaliczne, matowe, perłowe a nawet efekt młotkowy, a także niezliczone kolory – to wszystko jest dostępne w obrębie tego rodzaju farb.
Domowe użycie
Pistolet elektrostatyczny nie jest dostępny tylko dla profesjonalistów – podstawowe modele są w zasięgu finansowym zaangażowanego majsterkowicza. Kluczowe dla powodzenia będzie jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni, ponieważ do niektórych będziesz musiał zastosować nie tylko środki mechaniczne ale także chemiczne. Koniecznie zapoznaj się jak stworzyć optymalne warunki do pokrycia przed rozpoczęciem procesu. Samo nałożenie nie będzie trudnością dla pracujących z aerografem lun pistoletem, nie zapominaj oczywiście o zabezpieczeniu dróg oddechowych i oczu. Aby utwardzić warstwę potrzebujesz wysokiej (150 – 200 stopni Celsjusza) temperatury, dlatego zaopatrz się w używany piecyk i włóż do niego pokryty element na 20 minut. PAMIĘTAJ! Nie nadaje się on później do potraw ze względu na wydzielane opary.
Inspiracje
Gdy zaznajomisz się z zaletami proszkowych farb znajdziesz dla nich masę zastosowań. Tylko pomyśl – każdy metalowy element w Twoim domu może zmienić swój kolor i fakturę jeszcze dziś. To nie tylko zastosowania do całkowitej zmiany Twojego samochodu, ale także kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego.
Pomysłów na urozmaicenie tego ostatniego szukaj na naszym blogu, już teraz podpowiemy Ci że możesz im sprawić wielką frajdę za pomocą niezwykłej farby tablicowej: http://www.castorama.pl/farba-novodomo-tablicowa-czarna-0-75-l.html, dostępnej już teraz na 17 urodziny Castoramy.
Źródło zdjęć: pixabay.com, stockvault.com