Posted by on 20.08.2016 in Porady | 0 comments

Okap kuchenny jest niezbędnym elementem wyposażenia pomieszczenia. Dzięki niemu możemy skutecznie odprowadzić lub przefiltrować zanieczyszczone powietrze oraz wilgoć, co ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczenia. Aby urządzenie służyło nam w dobrym stanie przez długi czas należy o nie dbać. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc.

Wszelkie prace konserwacyjne przy okapie kuchennym powinniśmy zacząć przede wszystkim od zapoznania się z zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi znajdziemy szczegółowe wytyczne odnoście częstotliwości wymiany filtrów oraz zasad konserwacji. Natomiast jeśli jeszcze nie wiemy jaki okap kuchenny zamontować w swoim domu, w artykule http://www.jestempaniadomu.pl/index.php/2016/08/elegancki-dodatek-i-wazny-element-wyposazenia-kuchni-okap-kuchenny-jaki-wybrac/ znajdziemy praktyczne wskazówki na ten temat.

Powierzchnia okapu

kitchen-728727_1280

Wyciąg lub pochłaniacz są montowane bezpośrednio nad kuchenką. Dlatego właśnie na powierzchni urządzeń z czasem pojawia się tłusty nalot połączony z kurzem. Aby móc łatwo się uporać z tą nieestetyczną warstwą zabrudzeń, okap należy myć minimum raz na dwa tygodnie. Naturalnie, jeśli w domowym zaciszu gotujemy jedynie sporadycznie, zabrudzenia nie będą pojawiały się tak szybko.

Do czyszczenia okapu kuchennego z uporczywego brudu najlepiej zastosować mleczko do szorowania lup np. preparat do czyszczenia piekarników. Przed umyciem całej powierzchni należy jednak przetestować działanie środka na niewielkim fragmencie.

Wymiana filtrów

kitchen-728718_1280 (1)

W okapach kuchennych są stosowane dwa rodzaje filtrów – węglowe oraz przeciw tłuszczowe. Te pierwsze filtrują nieestetyczne zapachy i w zależności od częstotliwości gotowania należy je wymieniać co dwa lub trzy miesiące. Z kolei filtry przeciw tłuszczowe, w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane, można umyć lub wymienić. Za pomocą wody i środka czyszczącego usuniemy zabrudzenia z filtrów metalowych, natomiast te wykonane z akrylu lub włókien będą wymagały wymiany na nowe.