Posted by on 04.01.2015 in Narzędzia, Porady | 0 comments

Nawet nie wiedząc wszystkiego na temat rodzajów farb i ich właściwości, nawet największy laik zdaje sobie sprawę, że farbę na ścianę czy inny przedmiot należy czymś nanieść. Służą nam do tego pędzle i wałki – oczywiste. Jednak nie każdy wie, który z nich jest najlepszy do konkretnej farby, sposobu malowania i malowanej powierzchni. Narzędzia mają za zadanie ułatwić nam pracę, więc dobrze jest właściwie je dobrać.


Podstawowa różnica pomiędzy wałkiem, a pędzlem polega na tym, że wałek pozwala na bardziej wydajne malowanie, jednak jest o wiele mniej precyzyjny niż pędzel.
Malowanie pomieszczeń powinno zaczynać się zawsze pod zabezpieczenia wszystkich krawędzi okien, drzwi i sufitu taśmą malarską, a następnie pomalowania ich pędzlem o średniej twardości. Jeżeli konieczne jest zamalowanie mniejszych detali najlepiej użyć do tego celu pędzla płaskiego, niewielkich rozmiarów.
Po takim przygotowaniu skupić można się już na zamalowaniu większych powierzchni ścian. Do tego celu użyć możemy albo szerokiego pędzla, albo wałka. Używając wałka z długą rączką, z pewnością ułatwimy sobie zadanie. Niezależnie od narzędzia malujemy zawsze od góry ściany wykonując długie, posuwiste ruchy ku dołowi.


Wybierając długość włosia wałka należy sugerować się stopniem chropowatości ściany. Do gładkich powierzchni w zupełności wystarczy wałek o dziesięciomilimetrowym włosiu.
Malowanie ścian pędzlem powinno odbywać się zawsze w ustawieniu szerokiego pędzla równolegle do podłogi. Inne ustawienie spowoduje duże nagięcie włosia, co spowoduje powstawanie smug.


Kolejne o czym powinno się pamiętać podczas malowania pędzlem to to, że korzystając z farb akrylowych lub winylowych należy wybrać pędzle z syntetycznym włosiem. Włosie naturalne może pochłaniać wodę z farby i pęcznieć.