Okap kuchenny jest niezbędnym elementem wyposażenia pomieszczenia. Dzięki niemu możemy skutecznie odprowadzić lub przefiltrować zanieczyszczone powietrze oraz wilgoć, co ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania pomieszczenia. Aby urządzenie służyło nam w dobrym stanie przez długi czas należy o nie dbać. Oto kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc.
Wszelkie prace konserwacyjne przy okapie kuchennym powinniśmy zacząć przede wszystkim od zapoznania się z zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi znajdziemy szczegółowe wytyczne odnoście częstotliwości wymiany filtrów oraz zasad konserwacji. Natomiast jeśli jeszcze nie wiemy jaki okap kuchenny zamontować w swoim domu, w artykule http://www.jestempaniadomu.pl/index.php/2016/08/elegancki-dodatek-i-wazny-element-wyposazenia-kuchni-okap-kuchenny-jaki-wybrac/ znajdziemy praktyczne wskazówki na ten temat.
Powierzchnia okapu
Wyciąg lub pochłaniacz są montowane bezpośrednio nad kuchenką. Dlatego właśnie na powierzchni urządzeń z czasem pojawia się tłusty nalot połączony z kurzem. Aby móc łatwo się uporać z tą nieestetyczną warstwą zabrudzeń, okap należy myć minimum raz na dwa tygodnie. Naturalnie, jeśli w domowym zaciszu gotujemy jedynie sporadycznie, zabrudzenia nie będą pojawiały się tak szybko.
Do czyszczenia okapu kuchennego z uporczywego brudu najlepiej zastosować mleczko do szorowania lup np. preparat do czyszczenia piekarników. Przed umyciem całej powierzchni należy jednak przetestować działanie środka na niewielkim fragmencie.
Wymiana filtrów
W okapach kuchennych są stosowane dwa rodzaje filtrów – węglowe oraz przeciw tłuszczowe. Te pierwsze filtrują nieestetyczne zapachy i w zależności od częstotliwości gotowania należy je wymieniać co dwa lub trzy miesiące. Z kolei filtry przeciw tłuszczowe, w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane, można umyć lub wymienić. Za pomocą wody i środka czyszczącego usuniemy zabrudzenia z filtrów metalowych, natomiast te wykonane z akrylu lub włókien będą wymagały wymiany na nowe.