Posted by on 22.11.2014 in Porady | 0 comments

Chcemy przez weekend poprawić nierówności na naszych ścianach, jednak okazuje się że na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów gładzi. Gips gipsowi nierówny. Co zatem wybrać – gładź gipsową czy gips szpachlowy? Podpowiadamy co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dla laika gładź gipsowa i gips szpachlowy może wydawać się tym samym materiałem, jednak różnią się one między sobą właściwościami i miejscami w których powinniśmy je stosować. Gładź gipsową jest bardzo popularną formą wykańczania ścian i sufitów. Używana jest do ostatecznego wygładzania powierzchni. Zazwyczaj stosujemy ją w sytuacjach, w których ubytki w ścianach są niewielkie i w zasadzie nie występują odchylenia od pionu. Standardowo nakłada się niewielką warstwę gładzi, ok. 2-3 milimetrów. Gładź gipsowa charakteryzuje się tym że jest bardzo przyczepna i łatwo się ją aplikuje na ściany. Jest miękka i delikatna, bez trudu można ją szlifować za pomocą siatki ściennej. Przed nałożeniem gładzi należy odpowiednio przygotować podłoże – oczyścić je z brudu, kurzu i tłuszczu. Gładź gipsową należy wymieszać z odpowiednią ilością wody i nałożyć na ścianę. Po ok. 24 godzinach należy wygładzić jej powierzchnię przy użyciu papieru ściernego o niedużej granulacji. Przy kładzeniu gładzi należy pamiętać, że nie należy nakładać jej za pomocą metalowych narzędzi. Nie należy jej również kłaść bezpośrednio na beton oraz nierówności, które przekraczają 1 centymetr.

remont

Do wyrównywania dużych powierzchni stosuje się gips szpachlowy. Idealnie nadaje się on do napraw ścian, które w widocznym stopniu odchylają się od pionu oraz mają większe ubytki. Jest zdecydowanie twardszy i sztywniejszy niż gładź szpachlowa, a przez to mniej elastyczny. Używany jest jako spoiwo we wszelkich pracach wykończeniowych i remontowych. Zazwyczaj zaprawy gipsowe nakłada się warstwą do 5 milimetrów. Jeżeli stosujemy go na podłoże mineralne, to należy zastosować pace ze stali nierdzewnej. Należy pamiętać że twardość gipsu szpachlowego mocno utrudnia wykańczanie go na sucho.