Posted by on 28.10.2012 in Rodzaje farb | 0 comments

Wśród wielu dostępnych na rynku farb, do wyboru mamy też farby lateksowe. Czym się wyróżniają i kiedy należy je stosować? Podpowiadamy.

Farby lateksowe kosztują zazwyczaj więcej niż inne typy farb. Ale za to są bardziej trwałe i wydajniejsze. Cechują się tym, że tworzą na ścianie elastyczną, miękką powłokę, dzięki czemu wszelkie zabrudzenia możemy z łatwością zmyć, bez obaw, że farba się zetrze.

Do wyboru mamy farby lateksowe w dwóch stopniach połysku: mat i półmat. Jeśli chcemy uzyskać wysoki połysk, musimy postawić na akrylową farbę lateksową. Ważną informacją jest, że im wyższy stopień połysku, tym farba jest odporniejsza na ścieranie.

Gdzie stosować farby lateksowe? Często na etykietach na opakowaniach, znaleźć można informację o tym, jakie farba ma właściwości i przeznaczenie.

Bardzo dobrze lateksowe farby sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, przedpokój, czy korytarz. Tam ściany narażone są częściej na różnego rodzaju zabrudzenia. Warto wtedy postawić na farbę o wysokim połysku i wytrzymałości mechanicznej. Do takich należą farby lateksowe klasy I i II. Cechuje je wysoki stopień krycia i dobra przyczepność. Łatwo się je nakłada, bo nie kapią. Poza tym pozwalają ścianom oddychać i nie żółkną po latach. Farbę lateksową można także nałożyć na ściany w łazience. Musi to być jednak specjalna jej odmiana – do pomieszczeń wilgotnych i z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Pozostałe pomieszczenia można malować farbami lateksowymi klasy III i IV. Co prawda są mniej odporne na zmywanie, ale za to tańsze i bardzo dobrze kryjące.

Zaletą farb lateksowych jest ich doskonała wydajność. Jeden litr takiej farby wystarcza często na pokrycie nawet od 10 do 15 m2. Dzięki dobremu kryciu, często wystarcza nawet położenie jednej warstwy. Jednak w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, warto położyć dwie warstwy. Dzięki temu mamy pewność, że farba się nie zetrze podczas mycia ścian z wszelkich zabrudzeń, o które w takich miejscach bardzo łatwo.

Jak malować farbą lateksową? Przede wszystkim nie należy jej rozcieńczać. Najlepiej nakładać ją za pomocą wałka lub pędzla z włosiem nylonowym. Po malowaniu pędzle bardzo łatwo czyści się za pomocą wody.

Farby lateksowe możemy nakładać na ściany pokryte wcześniej farbą tego samego rodzaju, farbą papierową lub tapetą. Nie malujmy ścian, na których jest warstwa farby akrylowej lub olejowej. Jeśli ściana jeszcze nigdy nie była malowana, ale jest pokryta gipsem, wymaga uprzedniego przygotowania w formie pokrycia jej farbą gruntową.