Posted by on 17.06.2014 in Porady | 0 comments

Malując powierzchnie metalowe uzyskamy właściwy efekt wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy podłoże. Dzięki temu nasza praca nie pójdzie na marne, co może się okazać już w przyszłym sezonie. Jak się do tego zabrać?

W zależności od wielkości malowanej powierzchni dobieramy odpowiednią ilość farby. Pamiętajmy o tym, że pojemność w opakowaniu wg producenta wystarcza na pokrycie określonej w metrach kwadratowych powierzchni i nie warto tutaj oszczędzać na przykład przez malowanie farbą rozrzedzoną lub stosując zbyt cienką warstwę – ochrona metalu, jaką gwarantuje farba, byłaby w tym wypadku nieskuteczna.

Zanim jednak chwycimy za pędzel czy wałek i podważymy wieczko farby w puszce, powinniśmy zadbać o prawidłowe przygotowanie metalowej powierzchni. Jeśli są na niej ślady rdzy, staramy się zdrapać odstające fragmenty – czynimy to także wtedy, gdy mamy przygotowaną puszkę farby do metalu nanoszoną bezpośrednio na rdzę. Następnie dążymy do jak najbardziej starannego umycia powierzchni i jej wysuszenia. Przy tej okazji odtłuszczamy również powierzchnię za pomocą ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną, rozpuszczalnikiem albo detergentem. Wszystkie czynności wykonujemy w rękawicach ochronnych, aby nie dopuścić do kontaktu skóry z brudzącymi i szkodliwymi substancjami.

Jeśli metalowa powierzchnia będzie malowana po raz pierwszy, aby ją ochronić przed rdzą trzeba pomalować metal antykorozyjną farbą gruntującą, dzięki czemu unikniemy nazbyt szybkich oznak rdzewienia.

autor: Diego3336  źródło: foter.com  CC - BY

autor: Diego3336
źródło: foter.com
CC – BY

Samo malowanie należy zaplanować w ten sposób, by nie odbywało się w upalne dni – raz, że liczy się komfort naszej pracy, dwa – farba pod wpływem palących promieni słonecznych błyskawicznie wyschnie na rozgrzanych przedmiotach metalowych, a tym samym utracić może część swoich ochronnych właściwości. Jeśli mamy możliwość wyboru pory roku do czynności malarskich, niech będzie to wiosna, kiedy temperatury pozwalają na pracę w cieple, ale nie letnim gorącu.

Wszystkie powyższe rady z powodzeniem można stosować na przykład przy okazji renowacji metalowej bramy wjazdowej, co może być dobrym wstępem do odnowienia elewacji budynku – o tym więcej pod tym linkiem.