Malując powierzchnie metalowe uzyskamy właściwy efekt wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy podłoże. Dzięki temu nasza praca nie pójdzie na marne, co może się okazać już w przyszłym sezonie. Jak się do tego zabrać?
W zależności od wielkości malowanej powierzchni dobieramy odpowiednią ilość farby. Pamiętajmy o tym, że pojemność w opakowaniu wg producenta wystarcza na pokrycie określonej w metrach kwadratowych powierzchni i nie warto tutaj oszczędzać na przykład przez malowanie farbą rozrzedzoną lub stosując zbyt cienką warstwę – ochrona metalu, jaką gwarantuje farba, byłaby w tym wypadku nieskuteczna.
Zanim jednak chwycimy za pędzel czy wałek i podważymy wieczko farby w puszce, powinniśmy zadbać o prawidłowe przygotowanie metalowej powierzchni. Jeśli są na niej ślady rdzy, staramy się zdrapać odstające fragmenty – czynimy to także wtedy, gdy mamy przygotowaną puszkę farby do metalu nanoszoną bezpośrednio na rdzę. Następnie dążymy do jak najbardziej starannego umycia powierzchni i jej wysuszenia. Przy tej okazji odtłuszczamy również powierzchnię za pomocą ściereczki nasączonej benzyną ekstrakcyjną, rozpuszczalnikiem albo detergentem. Wszystkie czynności wykonujemy w rękawicach ochronnych, aby nie dopuścić do kontaktu skóry z brudzącymi i szkodliwymi substancjami.
Jeśli metalowa powierzchnia będzie malowana po raz pierwszy, aby ją ochronić przed rdzą trzeba pomalować metal antykorozyjną farbą gruntującą, dzięki czemu unikniemy nazbyt szybkich oznak rdzewienia.
Samo malowanie należy zaplanować w ten sposób, by nie odbywało się w upalne dni – raz, że liczy się komfort naszej pracy, dwa – farba pod wpływem palących promieni słonecznych błyskawicznie wyschnie na rozgrzanych przedmiotach metalowych, a tym samym utracić może część swoich ochronnych właściwości. Jeśli mamy możliwość wyboru pory roku do czynności malarskich, niech będzie to wiosna, kiedy temperatury pozwalają na pracę w cieple, ale nie letnim gorącu.
Wszystkie powyższe rady z powodzeniem można stosować na przykład przy okazji renowacji metalowej bramy wjazdowej, co może być dobrym wstępem do odnowienia elewacji budynku – o tym więcej pod tym linkiem.