Posted by on 21.11.2014 in Porady | 0 comments

Jeśli zdecydujemy się na remont, to pod tym pojęciem kryje się najczęściej zmiana koloru ścian. Mamy kilka opcji, które możemy wrzucić do worka z napisem „droższe” i „tańsze”. Droższą jest z pewnością tapetowanie, jednak sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy nasze ściany są zniszczone, a nie mamy zamiaru doprowadzać ich do porządku albo też gdy są nierówne.

Grube tapety doskonale poradzą sobie z wszelkimi nierównościami. Wybór jest właściwie nieskończony, dlatego jeśli chcemy mieć oprócz koloru również jakieś oryginalne wzory, to będzie dobry wybór. Musimy się jednak liczyć z tym, że tapetowanie jest dosyć drogie.

Alternatywą jest więc malowanie i ten sposób możemy zaliczyć do tańszej formy odnowienia wnętrza, choć nie zawsze. Jeśli już się zdecydujemy, że wybierzemy tę formę stajemy przed kolejnym wyborem – gotowa farba, czy pigment? Pigment jest dobry dla osób, które mają „mniej więcej” określoną barwę, w jakiej widzą swoje odnowione pomieszczenie. Jest to zdecydowanie najtańsza forma na uzyskanie koloru – kupujemy gotowy pigment i wlewamy go do białej farby. Ma jednak to kilka wad. Po pierwsze, możemy nieodpowiednio wymieszać dwa składniki, a wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną smugi. Po drugie kolor może wyjść nam albo za ciemny albo za jasny, a my wcale nie musimy być z niego zadowoleni. Po trzecie, jeśli farby zabraknie, to właściwie nie ma możliwości jej dorobić, zawsze wyjdzie nam inna mieszanka.

Zdecydowanie lepszą formą jest zakup gotowej farby o określonym kolorze, najlepiej u producenta, który ma renomę. Na farbach nie ma co oszczędzać – jeśli zdecydujemy się na droższą, możemy mieć pewność, że otrzymamy kolor zgodny z tym w katalogu. W przypadku tańszych kolory są zwykle mniej żywe, czasem nawet mdłe. To rozwiązanie ma swoje zalety. Jeśli farby nam zabraknie, bez problemu ją dokupimy. Jest jeszcze trzecia forma uzyskania farby – mieszanie na zamówienie przy pomocy specjalnej maszyny. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe.

Malowanie ma swoje zalety – jest tańsze, ale też nie ogranicza. Jeśli będziemy chcieli ożywić wnętrze, czy dodatkowo je ozdobić, zawsze możemy zastosować kontrastowe kolory albo zdecydować się na szablony malarskie, fototapety czy obrazy.