Posted by on 22.07.2014 in Porady | 0 comments

Przychodzi czas, gdy barwa ścian zaczyna wyraźnie płowieć, farba łuszczy się, co sprawia że dom przestaje zachwycać swą estetyką, staje się byle jaki i sprawia wrażenie zaniedbanego. To sygnał, że czas na jego renowację i przywrócenie mu odpowiednich kolorów. Jaką wybrać farbę, by dom przyciągał oko?  

Odpowiedni kolor

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy ściany zewnętrzne domostwa malowało się tym, co było pod ręką, lub to, co akurat było w sklepie. Sytuacja zmieniła się diametralnie. Ogromny wybór producentów farb elewacyjnych i kolorów przez nich oferowanych pozwala nam dobrać pożądany kolor z dużą dokładnością. Ponieważ elewację maluje się na lata, a nie na miesiące, warto do wyboru koloru podejść ostrożnie i z dużą dozą cierpliwości.

W internecie, na stronach producentów farb znajdziemy specjalne aplikacje, pozwalające dokonać symulacji kompozycji kolorystycznych domu. Oczywiście, musimy też brać pod uwagę otoczenie naszego domostwa, aby kolor pasował również do sąsiednich domów czy chociażby kolorem chodników, czy okolicznych drzew. Nasz dom nie jest usytuowany w próżni, tak więc warunkiem podstawowym jest zachowanie harmonijnej kompozycji.

 

Jaśniej – więcej

Wciąż najchętniej wybieranym kolorem elewacji zewnętrznej jest biel. Nic dziwnego, barwa ta należy bowiem do kolorów uniwersalnych, pasujących do każdego stylu architektonicznego. Nadaje domostwu świeżość i elegancję, poza tym jasne ściany optycznie powiększają dom, nadając całej kompozycji wrażenie lekkości.

Często spotykanym kolorem jest też kolor żółty, o jasnej i spokojnej barwie. Poprzez wyraźną konotację z promieniami słonecznymi, domy o żółtej, ciepłej barwie pozytywnie nastrajają, dodając energii. Poza tym świetnie komponują się brązowymi czy bordowymi barwami dachów. Obok jasnych żółci na kolor elewacji też świetnie przyjmą się delikatne pastele, natomiast mocno dyskusyjne jest stosowanie mocnych i wyrazistych kolorów, które mogą wydać się nazbyt krzykliwe i przez to drażnić, a w najlepszym wypadku szybko się znudzić. Pamiętajmy też, że ciemne kolory wizualnie zmniejszają obiekt.

Odpowiednia farba

Przy wyborze farby należy pamiętać, że zastosowany w naszym domu tynk elewacyjny wymusza także stosowanie określonego rodzaju farby. Farby elewacyjne najczęściej występują w postaci farb akrylowych, są one bowiem nie tylko tanie, ale i uniwersalne. Tylko w specyficznych sytuacjach sięga się po droższe farby silikonowe czy silikatowe.