Posted by on 04.07.2014 in Rodzaje farb | 0 comments

Na rynku farb nigdy nie zachodzi słońce. Tu wiecznie się coś dzieje. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych farb o coraz bardziej specjalistycznych. Do takich farb należą właśnie farby grzybobójcze, przeciwbakteryjne czy ceramiczne, o zupełnie nowych i wyjątkowych właściwościach.

Farby bakteriobójcze robią furorę wszędzie tam, gdzie wymagany jest podwyższony poziom higieny. W farbach tych zastosowano nanocząsteczki srebra, które skutecznie zwalczają wszelkie bakterie osiadające na powierzchni ścian, a także nie pozwalają na rozwijanie się pleśni.

Farby antygrzybiczne sprawdzą się w narażonych na grzyby wilgotnych i źle docieplonych pomieszczeniach. Zawierają substancje bioniczne i bioochronne skutecznie hamujące rozkwit pleśni.

Farby fotokatalityczne mają również ochronne działanie, choć w nieco innym aspekcie. Aktywnym składnikiem tych farb jest dwutlenek tytanu. Farby te redukują zanieczyszczenia zawarte w powietrzu, oczyszczają je i eliminują przykre zapachy. Posiadają też właściwość samooczyszczania ściany.

Farby silikatowe (krzemianowe) wykonane na bazie krzemianu potasu przeciwdziałają zawilgoceniu ścian, a także posiadają właściwości antygrzybiczne. Farby te doskonale wnikają w ściany, wypełniając ich pory. Ściany nimi pomalowane są bardzo odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Farby ceramiczne charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na różnorakie czynniki mechaniczne i mechaniczne. Tworzą one na ścianie solidną warstwę ochronną, którą można do woli myć czy szorować.

Farby z rozjaśniaczem optycznym przeznaczone do miejsc ciemnych, gdzie słabo docierają promienie słoneczne. Farby te tworzą powłokę, która odbija cząsteczki światła i dzięki temu tworzy się efekt rozświetlenia i optycznie powiększonej przestrzeni.

Farby z dodatkiem aluminium nadadzą wnętrzu metalicznego połysku, tworząc przy tym ciekawe kolorystyczne efekty. Bazowy srebrny kolor można ubarwić do 36 różnych odcieni.

Farby magnetyczne są predysponowane głównie do pokoi dziecięcych, przedpokojów czy kuchni. Dzięki dużej zawartości żelaza, farby te nadadzą się świetnie do stworzenia tablicy ogłoszeń, na której można magnesami przyczepiać kartki z wiadomościami.