Posted by on 05.01.2014 in Ciekawostki ze świata | 1 comment

Leonardo da Vinci był jednym z największych włoskich malarzy oraz architektów. Co więcej, był również matematykiem, pisarzem a także anatomem i wynalazcą. Najbardziej kojarzony jest z obrazem Mona Lisa oraz Ostatnią Wieczerzą. Są to jednak tylko dwa spośród setek dzieł Leonarda.

Leonardo da Vinci (a tak naprawdę Leonardo di ser Piero da Vinci) urodził się 15 kwietnia 1452 we Włoszech.  Jego ojciec był notariuszem, zaś matka chłopką. Jako młodzieniec pobierał nauki u cenionego malarza i rzeźbiarza – Andrei del Verrocchia, który nauczył Leonarda wielu istotnych rzeczy, w tym teorii, rysunku, malunku, odlewania w brązie czy pracy przy glinie oraz marmurze.
Kolejno, młody artysta wstąpił do bractwa malarzy św. Łukasza, dzięki czemu zyskał miano niezależnego artysty malarza. Z roku na rok coraz bardziej rozwijał swoje umiejętności. Interesującym faktem jest to, że sam Verrocchia zrezygnował z malarstwa na rzecz rzeźbiarstwa (nie chciał konkurować z talentem Leonarda).

W dalszych latach stał się jednym z głównych przedstawicieli malarstwa realistycznego. Malował nie tylko martwą naturę, ale też liczne portrety książąt. W późniejszym okresie, artysta przeniósł się do Mediolanu, gdzie z czasem został nadwornym malarzem. W swoim dalszym życiu miał do czynienia m.in. z rebusami czy alegoriami. Ważną dziedziną w jego życiu była też anatomia i architektura. Z każdej swojej pasji wnosił coś do malarstwa, dzięki czemu było tak niezwykłe.

Największy talent, który posiadał Leonardo było malowanie obrazów. Mona Lisa (obecnie znajdująca się w Paryskim Luvrze) oraz Ostatnia Wieczerza (znajdująca się w Mediolanie w kościele Santa Maria) co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Warto zaznaczyć, że są to także jedne z najczęściej imitowanych dzieł artysty. W polskich zbiorach jednym dziełem Leonarda da Vinci jest Dama z gronostajem.

Dzieła Leonarda da Vinci charakteryzują się delikatną kolorystyką, doskonałą perspektywą, a także wyczuciem kompozycji.

Leonardo da Vinci zmarł 2 mają 1519 r. Jeden z jego słynnych cytatów, a zarazem archi myśli mówi „Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”. Zgadzamy się z tym całkowicie, a Wy?

last supper

źródło zdjęć Photo credit: Storm Crypt / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: ideacreamanuelaPps / Foter / CC BY