Posted by on 26.02.2011 in Porady | 0 comments

Ostatnio pisałam o rodzajach farb stosowanych do malowania pomieszczeń oraz o wadach i zaletach każdej z nich, dziś swoją uwagę chciałabym poświęcić formom przygotowywania kolorów farb. W zasadzie mamy trzy opcje – albo kupić farbę białą, tak zwaną bazową oraz barwnik, zwany pigmentem i wymieszać je w domu albo zdecydować się na gotową farbę barwioną lub też skorzystać z mieszalnika farb, dostępnego w marketach budowlanych i innych sklepach z farbami. Jak to mówią – do wyboru do koloru i tylko od nas i naszej wyobraźni zależy, na co się zdecydujemy.

Druga i trzecia „metoda” wydaje się być najodpowiedniejsza, już mówię dlaczego. Przy korzystaniu z mieszalnika, pracownik sklepu techniką komputerową dobierze odpowiedni barwnik i zmiesza go z farbą bazową i możemy być pewni, że otrzymamy kolor taki, jak w katalogu. Dodatkowo, w przypadku, kiedy farby nam zabraknie, możemy ją śmiało dokupić, a kolor będzie ten sam. W przypadku kupienia gotowej farby kolorowej w zasadzie jest podobnie z tą tylko różnicą, że liczba kolorów jest zdecydowanie bardziej ograniczona, aniżeli w przypadku mieszalników. Również pod względem cenowym wygląda to tak, że farby mieszane na zamówienie są droższe od tych gotowych.

Jest jeszcze trzecia metoda komponowania barw, czyli farba bazowa (biała) i gotowy pigment – jest to opcja zdecydowanie najtańsza, ale też najbardziej ryzykowna, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolor nie będzie taki, jak chcemy. W przypadku zdecydowaniu się na tę formę należy brać pod uwagę, że farby może braknąć, trzeba więc jej odpowiednią ilość nadłożyć. Podpowiadam, że przygotowując taką mieszankę w domu, najlepiej zrobić to dzień przed malowaniem, aby kolor dobrze połączył się z bazą, nie róbmy tego nigdy chwilę przed malowaniem, gdyż może się okazać, że na ścianie powstanie mozaika różnych odcieni barwy.