Posted by on 09.11.2014 in Kolory | 0 comments

Przyjęło się malować stolarkę okienną na biało. Ten kolor mimo swojej uniwersalności nie zawsze pasuje do danego wnętrza. Nie zawsze też przypada do gustu. W modzie są kolorowe ramy okienne.

Takie ramy można kupić już gotowe lub pomalować je samodzielnie. Firmy branży okiennej oferują ogromny wybór barw. Ramy mogą być pomalowane lub oklejone. Okleina ma tę przewagę nad farbami, że może nadać ramom konkretną fakturę. Do klasycznego wnętrza na pewno będzie pasować okleina imitująca słoje drewna. Jeśli samemu chce się pomalować ramy okienne, trzeba pod wziąć pod uwagę czy są one plastikowe czy drewniane. Ramy plastikowe lub z PCV można pomalować farbą dekoracyjną przeznaczoną właśnie do ich malowania, np. Majic Diamondhard. Przed malowaniem należy zabezpieczyć szyby taśmą malarską. Powierzchnia ram powinna być czysta i sucha. Warto ją przemyć płynem do mycia naczyń, by zmyć tłuszcz. Potem wystarczy nałożyć podkład i farbę. Ramy drewniane dobrze jest najpierw zeszlifować i nałożyć podkład, który zwiększy przyczepność farby. Gdy podkład wyschnie, można malować. Lepsze będę emalie alkilowe niż akrylowe, bo są trwalsze. Jeśli słoje drewna mają pozostać widoczne, należy pomalować ramy farbą transparentną (lakierem lazurowym), a nie kryjącą. Malując ramy okienne od zewnątrz należy wybrać taką farbę, która jest odporna na wodę, uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Okna mogą stanowić samodzielny element dekoracyjny mieszkania. Wybierając kolor dobrze jest wziąć pod uwagę aranżację wnętrza. Kolor może pasować do ścian lub jakiegoś koloru z tapety, do podłogi, do dywanu lub do akcentów kolorystycznych wnętrza. Jeśli rama ma mieć intensywne kolory, nie powinno się ich już powtarzać we wnętrzu, a przynajmniej nie za wiele. Barwy powinny być wtedy jaśniejsze i bardziej stonowane od koloru ram. Jasne kolory powiększą pomieszczenie optycznie i rozjaśnią okno w nocy. Zimne i ciemne barwy ochłodzą wnętrze. Ciepłe uczynią je przytulnym. Można je też zastosować na zasadzie kontrastu. Można też przyjrzeć się widokowi za danym oknem i do niego dopasować kolor ram. Kolorowe ramy okienne mogą też nadać lub podkreślić styl danego pomieszczenia. Kolor drewna nada wnętrzu klasycznej elegancji, a róż romantyzmu. Można też kierować się działaniem kolorów. Niebieskie i zielone barwy uspokajają, czerwony pobudza i wzmaga apetyt, pomarańczowy i żółty dodaje radości i optymizmu. Ramy okien można odmienić w każdym pomieszczeniu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Przy czym dostępne są ramy dwukolorowe. To oznacza, że inny może być kolor wewnątrz wnętrza, a inny na zewnątrz, który może być dobrany pod kolor fasady. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.