Posted by on 10.11.2014 in Ciekawostki ze świata, Kolory | 0 comments

Odpowiednio dobrane kolory w naszym mieszkaniu wprowadzają nas w optymistyczny nastrój i dodają energii. Jeżeli je wybierzemy źle, to prawdopodobnie w naszych czterech ścianach będziemy się czuli rozdrażnieni. Jakie więc wybierać kolory aby czuć się w domu dobrze i bezpiecznie?

Już w starożytności odkryto jak duży wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka mają kolory. Terapia barwą przywraca nam równowagę i harmonię. Koloroterapia zajmuje obecnie bardzo ważne miejsce wśród alternatywnych metod leczenia. Przyjrzyjmy się więc, jaki wpływ mają na nas poszczególne kolory:

Żółty

Kolor optymizmu, radości i energii. Łagodzi zmęczenie, pobudza przemianę materii  i łagodzi dolegliwości żołądkowe, dlatego idealnie nadaje się do kuchni i jadalni. Zalecany także do pokojów dla dzieci, bowiem ułatwia naukę i pobudza kreatywne myślenie.

Czerwony

Jest o najbardziej elektryczny ze wszystkich kolorów, dlatego nie zaleca się malowania nim całego pokoju, bowiem na dłuższą metę może przytłaczać i irytować. Warto jednak umieścić pokoju czerwone akcenty lub pomalować jedną ścianę – nasz organizm będzie odpowiednio pobudzany. Intensywne kolory pomagają walczyć z melancholią i aktywizują do działania.

koloroterapia

Niebieski

Bardzo często stosowany w sypialniach. Ułatwia zasypianie, działa uspokajająco i odprężająco, wycisza i przynosi spokój. Kolor niebieski pobudza również intuicję i ułatwia koncentrację, sprzyja także rozwiązywaniu problemów. Dlatego możemy zastosować go w pokojach w których będziemy pracować. Idealnie pasuje także do łazienki – nadaje wrażenie czystości i porządku.

Zielony

Kolor nadziei i harmonii, kojarzy się przede wszystkim z naturą. Daje uczucie odprężenia, wyciszenia, łagodzi stany napięcia i uspokaja. Idealnie nadaje się do pomieszczeń w których będziemy szukać relaksu. Intensywne odcienie zieleni można zastosować w pokojach do nauki, bowiem wspomagają one koncentrację i pobudzają umysły. Pastelowe pomagają zapanować nad emocjami, likwidują napięcia i bóle oraz rozluźniają mięśnie.