Posted by on 16.11.2015 in Kolory, Porady, Rodzaje farb | 0 comments

Wbrew pozorom wybór koloru farby, którą pokryjemy nasz salon czy sypialnię, ma ogromne znaczenie. Odpowiedni dobór odcienia farby nie tylko podkreśli charakter pomieszczenia, ale też jest gwarancją uzyskania pożądanego efektu końcowego.

Farby białe i czerwone

Farby białe są często traktowane jako baza wyjściowa. Jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na to, jak chcemy zaaranżować mieszkanie, ten kolor sprawdzi się doskonale. Biel może także stanowić idealne tło dla innych barw.

Pokoje pomalowane na czerwono dodają energii i działają stymulująco. Na czerwień można zdecydować się urządzając właściwie każde wnętrze, jednak zalecane jest zachowanie ostrożności i umiaru. W przeciwnym wypadku możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Farby żółte i niebieskie

Żółte farby wewnętrzne fantastycznie rozświetlają i ocieplają pomieszczenie, a dodatkowo nadają mu przytulnego charakteru. Co ciekawe, żółty kolor wielu osobom poprawia samopoczucie.

Atutem farb niebieskich jest ich uniwersalność. Zdają one egzamin zarówno w łazience czy kuchni, jak i sypialni lub salonie. Ponadto kolor niebieski działa kojąco na zmysły.

Farby pomarańczowe, zielone i brązowe

Farby pomarańczowe dodają wnętrzu charakteru, a jednocześnie działają energetyzująco i stymulująco. Świetnie sprawdzają się w jadalniach i pokojach dziecięcych.

Kolor zielony, podobnie jak niebieski, działa relaksująco i kojąco. Farby w jasnych odcieniach zieleni będą też polecane osobom, które chcę optycznie powiększyć pomieszczenie.

Farby w jasnych odcieniach brązu doskonale harmonizują wnętrze. Są stateczne i uspokajające, jednak idealnie nadają pomieszczeniom przytulnego charakteru.

Jaki rodzaj farby wybrać?

Do malowania ścian i sufitów najczęściej stosowane są farby akrylowe i lateksowe. Farby akrylowe świetnie się rozprowadzają i doskonale kryją. Natomiast atutem farb lateksowych jest bardzo wysoka odporność na ścieranie i zmywanie.