Posted by on 06.05.2015 in Rodzaje farb | 0 comments

Farby do metalu dostępne są w kilku wariantach. Mogą być wyłącznie dekoracyjne, gruntujące, podkładowe lub antykorozyjne. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, co chcemy pomalować i jaki efekt pragniemy osiągnąć.

Co malujemy?

Podstawowe pytanie brzmi: co zamierzamy pokrywać farbą? Inne substancje nadadzą się bowiem do pomalowania ogrodzenia działki czy balustrady balkonowej, a inne przeznaczone są do pokrycia dachowego i malowania rynien. Różnią się między sobą składem i działaniem, a więc źle dobrane farby nie tylko nie zabezpieczą malowanego elementu metalowego, ale także przysporzą nam dodatkowej pracy, gdyż konieczne będzie powtórne pomalowanie – tym razem odpowiednią mieszanką.

Jak dobrać farbę?

Jeśli element, który chcemy pomalować, wykonany jest ze stali, żelaza lub żeliwa, dobrym wyborem będzie farba alkidowa, chlorokauczukowa, epoksydowa lub poliuretanowa. W przypadku metali ocynkowanych oraz aluminium kupić należy farby o innym składzie. Mogą to być farby winylowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe lub poliwinylowo-akrylowe. Przed przystąpieniem do pracy sprawdźmy jeszcze na etykiecie, czy producent w jakiś sposób nie ogranicza zastosowania produktu – niektóre farby nadają się na przykład tylko do użycia wewnątrz domu, ze względu na niską odporność na działanie czynników atmosferycznych. Inne natomiast przeznaczone są wyłącznie do malowania na świeżym powietrzu, ponieważ mogą wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia.

Rodzaje farb do metalu

Wybierając farbę do metalu możemy decydować pomiędzy: dekoracyjnymi, gruntującymi, podkładowymi i antykorozyjnymi. Pierwsze mają na celu przede wszystkim nadanie powierzchni malowanej właściwego koloru, przy okazji zabezpieczają ją również przed korozją. Drugie mają działanie chroniące metal przed rdzewieniem. Farby podkładowe służą natomiast przygotowaniu powierzcmalowanie ogrodzeniahni do właściwego malowania poprzez zwiększenie przyczepności. Tworzą one ponadto barierę nieprzepuszczalną dla pary wodnej. Ostatni rodzaj to farby antykorozyjne. Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają metal przed rdzewieniem – jest to połączenie działania wszystkich poprzednich typów farb.