Posted by on 17.10.2012 in Porady | 0 comments

Chcąc zmienić wystrój lub wnętrze pomieszczenia często decydujemy się na tapetowanie. Jak dobrze przygotować podłoże i jak zabrać się za samo tapetowanie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

Przygotowanie podłoża
Zanim zaczniemy samo tapetowanie, należy odpowiednio przygotować podłoże. Ze względu na rodzaje podłoża musimy podjąć różne kroki.
Najważniejszymi czynnościami w tym zakresie jest sprawienie, by:

  • podłoże było czyste i wolne od farb, tynków oraz gipsów,
  • podłoże powinno być także suche,
  • podłoże wygładzone było dobrym, twardym gipsem, wyszlifowane oraz zagruntowana gruntem budowlanym.

Należy również pamiętać, by nie stosować farb podkładowych, będących izolatorem.

Przygotowanie odpowiedniej ilości tapety
Aby ustalić odpowiednią ilość tapety mierzymy wysokość ściany razy  jej długość ściany. W ten sposób obliczymy całość wyrażoną w  metrach kwadratowych. Dzięki temu wyliczamy także, ile potrzeba nam tapety aby pokryć całość ściany.
Jeśli długość rolki tapety wynosi 10 metrów, a wysokość pomieszczenia 2,5 metra, z jednej rolki wyjdą nam cztery pasy tapety.


Rodzaje tapet
Są dwa rodzaje tapet, jeśli chodzi o samodzielne tapetowanie. Bardziej oraz mniej wymagające.
Najlepszymi tapetami do samodzielnego nakładania są tapety na podkładzie fizelinowym oraz do malowania. Pierwsze z nich wymagają jedynie nałożenia kleju na ścianie, przyklejenie tapety oraz przeciągnięcie tzw lizakiem, by nie wytworzyły się żadne nierówności. Jeśli mamy wzór, należy go wcześniej dobrze rozplanować.
Tapetowanie ścian zawsze zaczynajmy od narożnika. Przyłóżmy tapetę do ściany i doklejajmy w dół, cały czas uważając aby tapeta była pionowo ułożona. Jest to bardzo ważne, gdyż po skończonej pracy będzie już za późno na poprawki. Ważne jest także, aby tapeta było o parę centymetrów dłuższa do ostatecznego wyrównania i docięcia.

W przypadku tapet do malowania, ich prostota tkwi w tym, iż małe niepowodzenia można zatuszować farbą.

Bardziej wymagające tapety to tapety papierowe, na które należy najpierw nałożyć klej (należy nakładać klej od środka ku brzegom, szczególnie uważając na krawędzie tapet), a następnie po trzech minutach namoknięcia można nałożyć je na ścianę.

Najbardziej wymagające tapety to tapety pokryte złotem czy tapety flokowane oraz welurowe. Z racji tego, że są bardzo wymagające wymagają działań specjalistów.


Koszt położenia tapety
Koszt położenia tapety to ok 25 zł za metr kwadratowy. Za taką cenę z pewnością można zatrudnić fachowca, który położy tapetę w idealny sposób.

Zakup
Tapetę można kupić w wielu sklepach. Można także najpierw sprawdzić w Internecie, jaki jest koszt wybranej przez nas tapety, gdyż ceny w sklepach internetowych są często niższe. Przed zakupem, warto jednak zapytać fachowca, czy wybrana tapeta na pewno będzie odpowiednia dla danego pomieszczenia.