Posted by on 06.12.2014 in Porady, Rodzaje farb | 0 comments

Zapewnienie bezpieczeństwo dziecka to jeden z naszych podstawowych obowiązków jako rodzica. Ten aspekt musimy brać pod uwagę w każdej dziedzinie życia. Tyczy się to również sytuacji, w której wybieramy farby do pokoju dziecka. Oczywiste jest to, że farba musi być nieszkodliwa. Ale jaka jest to farba?

Farby ścienne, która są przyjazne dla zdrowia dziecka na pewno muszą spełniać wymogi hipoalergiczne. Są one przeznaczone głównie dla osób, które mają podatności na różne alergie.  Bezpieczne farby to głównie farby ekologiczne, które nie zawierają lotnych związków organicznych.  Nie zawierają one także rozpuszczalnika. Do pomalowania ścian możemy wybrać także emulsję wodorozcieńczalną. Ich zaletą jest łagodny zapach i brak wywoływania podrażnień. Wśród nich wyróżnić można farby akrylowe, które tworzą powłokę chroniącą przed parą, powodującą absorpcję pary wodnej i oddanie jej na zewnątrz w sytuacji wysokiej wilgotności w pomieszczeniu. Godne polecania są także farby lateksowe, które są gładkie i łatwe do zmywania, a ich powłoka jest odporna na ścieranie powierzchni.
Co ciekawe, przyjazne farby to także farby klejowe. Jednak ze względu na pokrycie ich produktami mineralnymi osiada się tam kurz.

Jakich farb unikać?
Przede wszystkim należy unikać farb rozpuszczalnikowych. Nawet po długim okresie od pomalowania, wciąż mogą wydzielać lotny rozpuszczalnik oraz benzynę lakową szkodzącą rozwoju dziecka. Alergicy powinni uważać także na tynki mineralne oraz farby tworzące powierzchnie chropowate. Mają one skłonność do osadzania się na nich kurzu, co sprawia, że pokój mimo pozoru czystości jest źródłem wszelkich pyłków.

Jeśli wybierzemy odpowiednią farbę do pokoju dziecka, kolejną rzeczą jest wybór koloru. Oczywiście dużo zależy tutaj od naszej pociechy oraz od mebli i dekoracji, które będą wypełniały wnętrze pomieszczenia. W ogromnym wachlarzu barw, z pewnością znajdziemy ten, który spodoba się zarówno nam jak i naszym dzieciom. Sporo ciekawych inspiracji znajdziemy z pewnością tutaj.