Posted by on 19.07.2015 in Rodzaje farb | 0 comments

Farby elewacyjne, inaczej fasadowe, powinny utrzymywać się na powierzchni przez wiele lat i wyglądać efektownie. Nie powinny blaknąć. Zwykle producenci farb na swoich stronach www umieszczają kalkulatory, za pomocą których obliczyć można ile farby potrzebne będzie do pomalowania określonej powierzchni.

Jeśli nie chce się nam szukać kalkulatora, można obliczyć to według prostego wzoru. Wystarczy, że powierzchnię domu wyrażoną w metrach kwadratowych pomnożymy przez ilość farby potrzebną na metr kwadratowy. Zwykle informacja taka znajduje się na opakowaniu. Niekiedy, na pojedynczym opakowaniu farby o określonej pojemności podana jest informacja, na ile to opakowanie nam wystarczy. Zużycie na 1 metr kwadratowy obliczymy również poprzez podzielenie liczby metrów na liczbę litrów. Wynik ten mnożymy przez liczbę warstw, jaką chcemy pokryć ścianę. Najczęściej elewację pokrywamy dwoma warstwami farby. Wartość taką dobrze jest zwiększyć o 10% zapasu, aby uniknąć podczas pracy przykrej niespodzianki w postaci skończenia się farby. Pamiętajmy również o zasadzie, że więcej farby zużywa się na powierzchniach nierównomiernych i chropowatych. Różne są rodzaje podłoża pod farbę elewacyjną i z różnych materiałów się je wykonuje.

Dużo na ten temat możemy przeczytać na stronie internetowej marketu Castorama. Na początku, zanim weźmiemy się do malowania, sprawdźmy czy podłoże jest gotowe na malowanie. Jest na to prosty sposób – na jego fragmencie przylepmy kawałek taśmy malarskiej. Następnie odrywamy go energicznym ruchem. Jeśli na taśmie nie pozostają żadne fragmenty podłoża, wtedy spokojnie zabieramy się do malowania. Przystępujemy więc do zagruntowania specjalnym środkiem, przeznaczonym do danego rodzaju farby fasadowej. Najlepiej, aby ten konkretny rodzaj gruntu polecała firma, która produkuje naszą farbę. Daje to gwarancję, że nasza farba dobrze będzie współgrała z podłożem. Jeżeli zaś na taśmie pozostają elementy podłoża, musimy uzupełnić uszkodzone miejsca, lub skuć podłoże i położyć je od nowa – oznacza to dużo więcej pracy i czasu na wykończenie elewacji.