Posted by on 08.07.2011 in Kolory | 0 comments

Kolory ścian odgrywają ogromną rolę w wyglądzie mieszkania. Wraz ze światłem tworzą specyficzny nastrój, decydują o atmosferze i poniekąd charakterze pomieszczenia. Dobrze dobrane mogą poprawić jego proporcje. W tworzeniu udanych zestawień kolorystycznych pomocna może być wiedza o tym, w jaki sposób poszczególne barwy wpływają na naszą psychikę i zmysły. W jaki sposób właściwie wybierać barwy i czym się kierować, by pomagały pokojom pełnić swoje funkcje ?

Najlepszy dekorator wnętrz to natura, która nie myliła się dobierając kolory, które w jej wykonaniu harmonijnie ze sobą współgrają. Harmonia jest tutaj kluczowym słowem, gdyż to ona ma decydujący wpływ na to, czy dobrze czujemy się w danym wnętrzu. Oprócz własnych preferencji należy także wziąć pod uwagę przeznaczenie poszczególnych pokoi i ich wyposażenie  (meble, podłoga, tkaniny). Ustalając gamę kolorystyczną pomieszczenia trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością kolorów. Na największe powierzchnie ścian najlepiej wybrać 1 kolor dominujący (jasne odcienie) i do tego dobrać 2 dopełniające (bardziej nasycone; możemy dobrać do dodatków znajdujących się w pokoju – wazonów, poduszek, ramek na zdjęcia, itd.).

Dobrym pomysłem są także szablony malarskie czy naklejki, które -dobrze dobrane – ożywią każde wnętrze. Kupując aplikację tego rodzaju trzeba zwrócić uwagę na producenta, gdyż często zdarza się, że podczas malowania wzoru za pomocą szablonu, zaczyna się on od niej odlepiać, co powoduje powstanie nieestetycznych zacieków. Jeśli zaś nie mamy pomysłu lub naturalnego wyczucia, możemy postawić na „bezpieczne” kolory lub wspomóc się programem komputerowym.