Posted by on 12.10.2012 in Kolory | 0 comments

Podczas urządzania mieszkania, jednym z najważniejszych elementów jest dobór koloru ścian. Najczęściej wybieramy kolory, które się nam najbardziej podobają lub są wręcz naszymi ulubionymi. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kolory, które wybieramy odzwierciedlają nasze osobowości oraz wpływają na nastrój.

Biel i czerń to barwy, które intensyfikują inne, szczególnie czyste kolory. Biel wybierają osoby, będące idealistami, dążące do uczciwości i czystości ducha. Ten kolor we wnętrzu będzie uspokajał, łagodził i powiększał optycznie przestrzeń. Czerń odzwierciedla osoby tajemnicze, niebanalne, interesujące się nieznanym. To barwa tworząca silne kontrasty i dodająca naszym pokojom elegancji.

Żółty jest symbolem optymizmu, radości i rzecz jasna słońca. Osoby lubiące ten kolor są otwarte, pełne optymizmu i humoru. Wybierając żółte ściany możemy być pewni, że pobudzą nasz intelekt, optymistycznie nastroją i poprawią koncentrację. Niestety często bywa, że kolory mogą wzbudzać także negatywne emocje. Żółć może wzmacniać złość, obawę i niepokój. W nadmiarze może być męcząca.

Niebieski symbolizuje niebo, wodę, ciszę i łagodność. Osoby lubujące się w tym kolorze chcą osiągnąć harmonię, są spokojne i poważne. Różne odcienie niebieskiego pomogą uspokoić emocje i poprawić komunikację. Jest to barwa, która obniża ciśnienie. W zbyt dużych ilościach może działać przygnębiająco. Ciemniejsze odcienie mają wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, niezawodności, uczciwości i zaufania.

Kolor czerwony przykuwa uwagę, pobudza, ale też ostrzega. Osoby, których jest ulubionym kolorem, są aktywne, pewne siebie i lubią ryzykować. We wnętrzach odcienie czerwieni działają pobudzająco, podnoszą ciśnienie, wzbudzają emocje. Nie powinniśmy ich w nadmiarze używać, szczególnie w pokoju dziecięcym.

Zielony to kolor nadziei, ukojenia, harmonii i równowagi. Szczególnie lubią go osoby ceniące tolerancję i wzajemną pomoc oraz kochające przyrodę. Użyty w mieszkaniu uspokaja, rozluźnia, koi oczy i przede wszystkim wprowadza równowagę.

Różne odcienie brązu symbolizują solidność, zaufanie, wytrwałość i pewność siebie. To przede wszystkim barwy Ziemi. Wnętrzom dodadzą elegancji i prostoty. Osoby lubiące brązy są realistami i nie wysuwają się na pierwszy plan.

I na koniec odcienie szarości. Są to barwy tolerancji, pilności i solidności, ale także smutku i zmęczenia. Ludzie, których szary jest ulubionym kolorem, chcą być niewidoczni i stać z tyłu. Niestety we wnętrzach kolor ten nie przynosi za wiele dobrego – przygnębia, tłumi, nastraja depresyjnie.

Zanim wybierzemy kolory naszej sypialni, kuchni czy salonu, sprawdźmy najpierw, jak będą na nas działać. Wydaje się to dość nieprawdopodobne, że kolor może mieć tak duży wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie. Badania dowodzą jednak, że tak właśnie jest.