Posted by on 26.11.2014 in Kolory | 0 comments

Mimo że kolor niebieski jest jednym z podstawowych, uniwersalnych kolorów, nie zawsze wiemy, jak w odpowiedni sposób wkomponować go w przestrzeń naszych wnętrz.

Niebieski i błękitny, najlepiej prezentują się w wersjach przełamanych. Przykładowo mamy tu na myśli odcienie wyglądające na przykurzone lub lekko wypłowiałe. Odcienie koloru niebieskiego z pewnością dobrze komponować będą się z neutralnymi kolorami.

Co do przeznaczenia tego koloru, najlepiej wprowadzić go do pomieszczeń takich, jak sypialnia czy salon.

Gdy mówimy o tym kolorze w kontekście aranżacji wnętrz, z pewnością nie chodzi nam o sam kolor ścian. Na rynku, w tym kolorze, dostępne są również tkaniny, zasłony, dywany, wykładziny i różnego rodzaju dodatki, jak na przykład naklejki dekoracyjne.

Jeżeli zdecydujemy się jednak na niebieskie ściany, najlepiej wprowadzić do pomieszczenia elementy w bieli, srebra lub złota. Taki zestaw stanowić będzie bardziej klasyczny design. W nowoczesnym pomieszczeniu niebieski łączyć będziemy ze zdecydowaną czerwienią, zieleniami lub brązami w kolorze czekolady.

Błękit za to, jako jeden z odcieni niebieskiego, jednak tak znacznie się od niego różniący, sprawdza się w niemal każdym stylu. Należy również wiedzieć, że błękit znakomicie oddziałuje przynosząc spokój i ukojenie. Poza tym to kolor, który kojarzy się ze świeżością, czystością, nadaje pomieszczeniu orzeźwiającego tchnienia i przestronności.

Oczywiście, kolor niebieski zaliczamy do kolorów chłodnych, jeżeli jednak w pomieszczeniu zestawimy go z barwami złota, brązów czy karmelu, wówczas idealnie zrównoważymy ten efekt chłodu.