Posted by on 12.12.2014 in Kolory | 0 comments

Urządzając wnętrze jednym z ważniejszych aspektów jest kolorystyka. Aby wypełnić pomieszczenie odpowiednimi barwami, należy poznać najważniejsze informacje związane z ich użyciem. Najwyższy czas się z nimi zaznajomić.

Czy wiesz, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze? Dzieje się to za sprawą oddalania jasnych elementów od naszego wzroku. Chcąc zatem powiększyć wnętrze użyjmy ich przede wszystkich na ścianach i na suficie. Pamiętajmy przy tym, by barwa sufitu była jaśniejsza (przynajmniej o ton) niż barwa  ścian. Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli stosujemy we wnętrzach jasne ściany, dobrym pomysłem jest nadanie elementom wykończeniowym ciemniejszych kolorów. Taki kontrast powinien dotyczyć przede wszystkim okien i drzwi, które w takiej kreacji zostaną doskonale wyeksponowane.

Idąc z drugiej strony, łatwo się domyślić, że ciemne barwy pomniejszają optycznie wnętrze. Nie należy ich zatem stosować  w małych pomieszczeniach. Zachowajmy je raczej do większych pokoi, w których przestrzeń nie jest aż tak cenna.

Przejdźmy teraz do gry świateł i jego natężenia. Otóż wybór kolorystyki powinien również zależeć od tego, jaki będzie dostęp światła w danym pomieszczeniu. Jeśli jego dostęp będzie znacznie ograniczony, spotkamy się z  zaciemnieniem barw, co sprawi, że ich naturalny kolor nie będzie kompletnie widoczny. W takiej sytuacji, nie należy wybierać wyszukanych barw, gdyż efekt nie będzie taki, jaki zamierzymy. Należy jednak zwrócić uwagę, że wykorzystując światło z żarówek, nadamy wnętrzu cieplejszego klimatu.

W przypadku wybierania kolorystyki nie bójmy się zestawiać kontrastów. Nadadzą one wnętrzom interesującego i indywidualnego charakteru. Ciekawym zestawieniem jest nadanie dwóm różnym wnętrzom kontrastowych kolorów. Jeśli jednak szukasz neutralnych kolorów postaw np. na kolor beżowy lub jego odcienie. Chcąc ocieplić wnętrze (poza światłem padającym z żarówek) wybierz barwy żółte, pomarańczowe lub czerwone, które doskonale nadają pomieszczeniom przytulności.

kolory we wnętrzach

Urządzając wnętrze jednym z ważniejszych aspektów jest kolorystyka. Aby wypełnić pomieszczenie odpowiednimi barwami należy poznać najważniejsze informacje związane z ich użyciem. Najwyższy czas się z nimi zaznajomić.