Posted by on 23.12.2014 in Porady, Rodzaje farb |

Wykończenie ścian, to podstawowy zabieg w aranżacji, który to rozpoczyna tę dekoratorską część działań wpływających na estetykę całego wnętrza.

W obecnie najmodniejszych projektach, najczęściej jedna ze ścian lub też jej część, eksponuje się za pomocą innego koloru, innej faktury lub fototapety.

W dzisiejszym wpisie, zaproponujemy aranżację wnętrza z wykorzystaniem dekoracyjnych farb, które nie tylko wpłyną korzystnie na wygląd samych ścian, ale również pozwolą na optyczną manipulację przestrzennością całego pomieszczenia.

Za pomocą błyszczących farb możemy uzyskać naprawdę zdumiewający efekt dekoratorski. Takie powierzchnie są nie tylko bardzo modne, ale również dają niezwykły efekt rozświetlenia pomieszczenia, ponieważ pokryta nimi powierzchnia znakomicie odbija światło. Nie ma potrzeby malowania taką farbą wszystkich ścian. Byłby to nawet swego rodzaju „nadefekt”. Wystarczy jeżeli skupimy się na jednej ścianie, ewentualnie dwóch. Zestawienie takich powierzchni, ze ścianami wykończonymi tradycyjna farbą, jeszcze bardziej zwielokrotni efekt.

Bardzo ważny jest jednak dobór odpowiedniego koloru dekoracyjnej farby. Należy tu zwrócić uwagę również na kolor zawartych w niej drobinek oraz tego, jakiego koloru wywoływać będzie ona refleksy na śniecie. W przypadku tego rodzaju farb, kolor który widzimy w puszcze z farbą, może być zupełnie inny niż ten, który widoczny będzie na ścianie po pomalowaniu.

Przykładowo, jeżeli w naszym salonie panują ciepłe barwy, wówczas idealnie pasować będzie dekoracyjna farba ze złotymi drobinkami, w przypadku barw chłodnych – drobinki w kolorze srebra.

Farby dekoracyjne, to w większości farby akrylowe, czyli „wodne depresje żywic akrylowych”. Wspomniane wcześniej farby z brokatem, nazwane często również lazurami lub lakierami, posiadają właśnie dodatek drobinek metalizujących. To dzięki nim możliwy jest efekt odbijania światła, tak zwany opalizujący połysk.

Znacznie ciekawszy efekt uzyskamy, gdy ściana na którą chcemy nanieść połyskującą farbę, nie będzie całkowicie gładka. Wszelkie ozdobne nierówności, za pomocą farby dekoracyjnej będą znakomicie podkreślone