Farby strukturalne mają bardzo ciekawe właściwości dekoracyjne – możemy dzięki nim uzyskać niepowtarzalne efekty dekoratorskie. Farby tego rodzaju można stosować na każdy rodzaj podłoża, bowiem są one materiałem który łączy w sobie cechy tradycyjnej farby i tynku.
Farby strukturalne charakteryzują się przede wszystkim tym, że zawierają drobinki kwarcu. Po nałożeniu tworzą na ścianie delikatną, drobnoziarnistą fakturę. Dla porównania: klasyczne farby mają wypełniacze które są roztarte i drobne. Dzięki temu możemy gładko i równo pomalować ściany. Tynki mają natomiast grube ziarna (co najmniej 1 milimetr), a ich konsystencja jest gęsta i kleista. Farba strukturalna jest materiałem pośrednim – nie jest tak gęsta jak tynk, ale bardziej lepka od farby.
Ogromną zaletą farb strukturalnych jest to, że możemy je stosować na każdą powierzchnię. Dzięki nim bez problemów pomalujemy powierzchnie betonowe, otynkowane, drewniane, płyty karton-gipsowe, a nawet niektóre tapety. Malowanie ścian takim rodzajem farby jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego przygotowania. Zanim przystąpimy do pracy, to ze starymi ścianami które chcemy odświeżyć postępujemy tak jak zwykle przed malowaniem. Ściany powinny być oczyszczone z kurzu i odtłuszczone. Jeżeli na ścianach występują duże nierówności, to przed przystąpieniem do malowania powinniśmy je wyrównać. Farby strukturalne mają to do siebie, że są w stanie zakryć drobne niedociągnięcia na ścianach.
Farbę strukturalną powinno się nanosić bez przerw – w innym przypadku może zaschnąć i będzie trudna do uformowania. Od razu po nałożeniu farby trzeba przystąpić do kształtowania struktury powierzchni. Mimo, że farby schną nawet 48 godzin, to już po kilku godzinach zaczynają twardnieć, co uniemożliwia formowanie. Dlatego też farbę najlepiej nakładać jednym pociągnięciem na całej długości ściany. W przypadku dużych powierzchni ścianę można podzielić na mniejsze fragmenty oddzielone od siebie taśmą. Do nadawania formy mogą posłużyć takie narzędzia jak wałek, grzebień czy packa.