Gdy wprowadzamy się do nowego domu, zastanawiamy się nad kolorami ścian w każdym z pomieszczeń. Gdy dawno malowaliśmy lub tapetowaliśmy ściany w swoim mieszkaniu, zastanawiamy się w końcu nad ich zmianą. Jak wybrać odpowiedni kolor dla danego wnętrza?
Kolory mają bardzo duży wpływ na człowieka oraz na dane wnętrze, dlatego ich dobór jest bardzo ważny. Nie bez znaczenia pozostaje to na jaki kolor pomaluje sypialnię, na jaki pokój dzienny, dziecięcy czy też kuchnię. Przed remontem warto poznać oddziaływanie poszczególnych barw i dobrać je do charakteru i stylu pomieszczenia oraz naszych indywidualnych upodobań.
Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, według której małe wnętrza powinno się malować na jasno, aby je optycznie powiększyć. Duże pomieszczenia mogą być utrzymane zarówno w ciemnych jak i jasnych tonacjach. Jednak ciemne i małe wnętrze może działać przygnębiająco. Zimne barwy działają na nas uspokajająco, a ciepłe relaksująco. Jeśli okna pokoju wychodzą na północ, to jego ściany powinny być pomalowane w ciepłe kolory. Jeśli zaś okna wychodzą na południe, to ściany mogą być pomalowane w chłodniejsze odcienie. Nie należy zapominać, że kolor ścian musi współgrać z resztą otoczenia.
W salonie powinny znajdować się ulubione kolory wszystkich mieszkańców, bo to wspólne wnętrze. Pastele wprowadzą miły nastrój. Jasna zieleń zrelaksuje, a żółcie i pomarańcze pobudzą do działania. W razie niezdecydowania możemy postawić na uniwersalne biele i beże.
W pokoju dziecięcym nie ma potrzeby stosowania się do różowego dla dziewczynek i niebieskiego dla chłopców. Lecz jeśli chcemy wybrać właśnie te kolory, nic nie stoi na przeszkodzie. Jasny róż koi i wycisza, niebieski również. Ten kolor jednak ponadto sprzyja koncentracji, więc jest polecany dla dzieci w wieku szkolnym. Warto się też nad nim zastanowić, jeśli dziecko ma kłopoty z zasypianiem. Na bezsenność pomoże również fiolet, który dodatkowo działa na wyobraźnię, sprzyja kreatywności i wycisza. Jeśli dziecko jest za spokojne lub leniwe, czerwony kolor pobudzi go do działania, ale lepiej stosować go z umiarem, bo gdy jest go za dużo, może budzić agresję. Jeśli obawiamy się czerwonego, możemy postawić na pomarańczowy, który również pobudza, ale mniej intensywnie. Żółty sprawdzi się dla nieśmiałych. Możemy połączyć ze sobą kilka kolorów, stosując fantazyjne szablony malarskie.
W sypialni sprawdzą się neutralne beże. Biel da wrażenie nieograniczonej przestrzeni, jednak warto przebić jej monotonię kolorowymi dodatkami. Fiolet i lila ułatwią zasypianie oraz medytację. Niebieski i turkusowy uspokoją po ciężkim dniu. Zielony wyciszy i zbliży do natury. Brąz da poczucie bezpieczeństwa. Żółty uszczęśliwi i doda pewności siebie. Róż wprowadzi w romantyczny nastrój, a fuksja i amarant wprowadzą erotyczne wibracje. Czerwień pobudzi pasję i siłę, ale jak wszędzie, należy z nią uważać, bo może nas zmęczyć i działać drażniąco. Nie jest polecana do sypialni.
W łazience najpopularniejszym kolorem jest biel, ewentualnie kontrast czerni i bieli, ale świetnie pasuje tam niebieski. Kojarzy się z wodą i z morzem. W połączeniu z drewnem i czerwonymi oraz granatowymi dodatkami da styl marynistyczny. Dodatkowo pomoże odprężyć się po całym dniu. Podobnie zadziała liliowy i jasna zieleń. Żółty pomoże pozbyć się zmęczenia. Pomarańcz pobudzi z samego rana.
Kuchnia pomalowana na biało, beżowo czy na jasny brąz będzie doskonałym tłem dla świeżych ziół czy eksponowanej porcelany. Niebieskie ściany wpłyną ujemnie na apetyt, więc są polecane osobom, które chcą go ujarzmić. Natomiast dla pobudzenia apetytu sprawdzą się ściany w kolorze czerwonym.