Posted by on 01.12.2014 in Rodzaje farb |

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na niewielkie odświeżenie naszego mieszkania czy wręcz przeciwnie – przeprowadzamy gruntowny remont, to jednym z ważniejszych zadań które musimy przed sobą postawić jest wybór właściwie dobranych farb do malowania ścian.

Minęły już te smutne czasy, kiedy każde mieszkanie było pomalowane na biało, w dodatku tym samym produktem. Obecnie dostępne na rynku farby w nowych technologiach, przez ludzi z branży nazywanych silikonami lub akrylami, możemy je kupić właściwie w dowolnym kolorze tęczy. A jeśli jakiegoś nie znajdziemy w sklepie – to możemy go zamówić i w niskiej cenie zostanie wykonany specjalnie dla nas. Kod tęczy został złamany i dziś możemy go umieścić w dowolnym miejscu naszego domu.

Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju farby powinna być uzależniona od dwóch podstawowych czynników: kształtu naszych ścian oraz pomieszczenia, które zamierzamy pomalować. Zwłaszcza w starszych budynkach ściany pokryte są pęknięciami czy nierównościami, co musi mieć znaczenie przy wyborze właściwej farby. W kuchni i łazience najlepiej wykorzystać jest farby lateksowe, które są odporne na wilgoć.Pozostałe pomieszczenia mogą być pokryte zarówno silikonami jak i akrylami.

silikony farby

W pomieszczeniach, które często są używane i mogą zostać zabrudzone, najlepsze okazują się akryle. W przedpokoju, korytarzu czy garażu możemy więc z powodzeniem zastosować farby tego typu. W przypadku pokojów – również często najlepszym rozwiązaniem okazują się akryle silikony. W przypadku tego typu pomieszczeń powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz: poziom dostępu do światła i wspomniane wyżej nierówności czy uszkodzenia ścian. To od tych elementów zależeć będzie wybór matowej lub błyszczącej farby – każda z nich ma nieco inne właściwości optyczne. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, że ciemne kolory optycznie zmniejszają pomieszczenie, a jasne są niepraktyczne, gdyż szybko ulegają zabrudzeniom.