Pokój dziecięcy powinien być urządzony nie tylko zgodnie z marzeniami i pomysłami dziecka – zadaniem rodzica jest pogodzenie pragnień malucha z tym, co będzie najbardziej funkcjonalne oraz bezpieczne. Podobnie jest w przypadku farb do pokoju dziecka – należy wybierać je z głową!
Struktura farby
Wbrew pozorom, faktura ściany po pomalowaniu jest niezwykle ważnym czynnikiem, który może nawet zaważyć na wyborze odpowiedniej farby. Do pokoju małych dzieci zalecana jest farba, która po zastosowaniu pozostawi gładką ścianę – dzięki temu uniknie się odpadania niewielkich fragmentów struktury (które małe dzieci mogą brać w palce lub nawet do buzi) i osiadania dużej ilości kurzu, również nie służącego maluchom. Dla zdrowia dziecka ważne jest także, by farba była wodorozcieńczalna, co zapobiegnie uwalnianiu się szkodliwych substancji, takich jak benzyna lakowa, spirytus czy terpentyna. Na szczęście możemy znaleźć kilka rodzajów takich farb, a wśród nich dyspersyjną, mineralną czy klejową.
W zależności od dziecka
Farbę należy dobrać uwzględniając również takie czynniki jak charakter, temperament czy problemy zdrowotne dziecka. Na przykład dziecko, któremu często zdarza się malować po ścianach, powinno mieć w pokoju albo farbę odporną na różnego rodzaju uszkodzenia, albo po prostu – zmywalną. Dobrym rozwiązaniem może być również zastosowanie specjalnej farby, która umożliwia rysowanie po ścianie kredą niczym po tablicy. Z kolei dla małych alergików została stworzona bezpieczna dla zdrowia farba, która nie podrażni w żaden sposób układu odpornościowego dziecka.
Kolor
Barwa ścian w pokoju dziecka jest najczęściej wypadkową gustu rodziców i malucha lub nastolatka. Na ogół dziecko preferuje mocne, intensywne lub ciepłe kolory, które mają oddać jego indywidualność bądź sprawić, by pokój zachęcał do aktywności. Nie zawsze pokrywa się to ze zdaniem rodziców, którzy wolą często tradycyjną biel lub niewyraźną żółć. Wskazówka – spróbujmy iść z dzieckiem na kompromis w tym względzie, jednak unikajmy także kolorów, które utrudnią maluchowi skoncentrowanie się na nauce i będą zbytnio rozpraszać uwagę.