Wybór rodzaju farby i jej koloru nie wystarczy, aby nasze ściny wyglądały wspaniale. Jeżeli powierzchnia ściany będzie nierówna lub pokryta plamami, nasz trud i włożony koszt pójdą na marne. Co zrobić aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Jeżeli na ścianie są plamy z herbaty, kawy lub – te najgorsze, czyli – z tłuszczu, należy je zmyć wodą z mydłem malarskim. W przeciwnym wypadku po pomalowaniu pojawią się nieestetyczne prześwity. Na bardzo uciążliwe plamy i zacieki trzeba poświęcić więcej czasu – może je wyskrobać, zatrzeć cienką warstwą szpachli akrylowej lub przetrzeć powierzchnię szmatką namoczoną w amoniaku. Jeżeli na ścianie pojawiły się zagrzybienia sprawa jest poważniejsza. Konieczne jest osuszenie ścian i odgrzybienie. Najlepiej za pomocą środków chemicznych. Najpierw usuwamy mechanicznie warstwę grzybów a potem spryskujemy ścianę specjalnym preparatem, nawet kilkukrotnie – zgodnie z zaleceniem producenta zamieszczonym na opakowaniu.
Powierzchnia ściany musi być przede wszystkim sucha i gładka. Jeżeli stara farba łuszczy się, nie ma sensu nakładać nową, trzeba starą warstwę usunąć. Farby klejowe usuwany w ten sposób, że najpierw zwilżamy ścianę, a potem zeskrobujemy szpachelką cienką warstwę. Jeżeli powierzchnia ściany jest głaska, nie ruszamy starej farby. Aby zacieki nie przebijały przez nową warstwę farby, należy ścianę zagruntować (grunt, farba gruntowa) a potem pomalować dwukrotnie. Po pierwszym malowaniu ściana musi dobrze wyschnąć. Jeżeli mamy problem z grzybami, można użyć specjalnych farb z domieszką środków grzybobójczych.
Jeśli w ścianach pojawiły się pęknięcia lub dziury po gwoździach lub uszkodzeniach mechanicznym, należy je wyrównać. W tym celu używany mokrej szpachli i siatki zbrojeniowej, która zatapiamy w szpachel. Oczywiście, musi ona wyschnąć przed pomalowaniem.
Przed przystąpieniem do malowania warto pomyśleć narzędziach. Dobre zorganizowanie sobie pracy bardzo ją usprawnia i sprawi, że nie będzie nas frustrować na przykład brak pędzli potrzebnych do malowania miejsc trudnodostępnych dla wałka. Nie obędzie się także bez drabiny, rozpuszczalnika do umycia pędzli, kuwety malarskiej czy folii zabezpieczającej podłogę.