Czy w rajdzie liczy się kierowca, który nie ma żadnego samochodu? Czy liczy się dobry malarz, który nie ma pędzla lub farby? Odpowiedź jest zbyt oczywista, aby ją kwestionować.
Jeżdżąc, malując, grając itp. potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Jak pomalujemy duży dom nie mając odpowiednich narzędzi. Farby, wałki, pędzle, szablony, szpachle, to wszystko składa się na nasz sukces. Ładne wnętrza zmuszają nas do sporej pracy. Ciągle coś wymyślamy, ulepszamy, kupujemy a wszystko po to, aby czuć się dobrze i elegancko mieszkać.
Malując duże powierzchnie jesteśmy zmuszeniu zwrócić uwagę na to czym będziemy nakładać farby na nią. Mamy do wyboru szpachle przy nakładaniu tynku strukturalnego, przy typowym malowaniu posługujemy się pędzlem.
Definicja mówi, że pędzel to narzędzie malarskie składające się z trzonka, skuwki oraz włosia. Służy do przenoszenia i nakładania farby na malowaną powierzchnię. Mają zastosowanie w różnych technikach malarskich takich jak malarstwo akrylowe, olejne, temperowe, kaligrafia, malowania ścian i dużych powierzchni.
Możemy je podzielić według kilku kryteriów , kształtu i budowy, twardości i rodzaju zastosowanego włosia, a przede wszystkim technik, do których możemy go użyć.
Pędzel o miękkim włosiu może być zrobiony z włosia wiewiórki, wołu czy sztucznych włókien. Używany je w malarstwie akwarelowym i olejnym. Pędzel o twardym włosiu ze świńskiej szczeciny, stosowany głównie w malarstwie olejnym. Włosie jest szerokie i przydatne do mieszania farb i pokrywania dużych powierzchni jednolitym kolorem. Wyróżniamy też pędzel półokrągły, płaski, szeroki, japoński, okrągły itp. Wachlarzowy pędzel do mieszania farb używany w malarstwie olejnym. Pędzel wzornikowy robiony z krótkiej szczeciny, który ma kołkowaty kształt i płaski koniec, pozwala to nakładać farbę z góry, poprzez wzornik dobry do robienia wzorów z szablonów malarskich, których wzorów jest tysiące, od sylwetek po animację, faunę, florę, wszelkie inne abstrakcje.
Nasze mieszkanie szybko może stać się piękne jak z wymarzonego katalogu, wystarczy tylko trochę wiedzy, wyobraźni i odwagi do zmian.